Technika výkladu snů

Tento článek navazuje čtvrtý díl seriálu o spánku, snech a snění.

První krok – záznam snu

Prvním krokem je umění si sen „zapamatovat“ a zaznamenat. V druhém dílu seriálu jsme si uvedli několik pravidel jak sen „nezapomenout“, a že je dobré si založit deník snů, který je neustále s tužkou na nočním stolku. Nyní se podívejme na to, jak zaznamenat vlastní text snu:

  • popište sen co nejvěrněji, jako by to byl příběh, který jste právě shlédli
  • holé věty rozveďte, aby příběh byl co nejpřesnější
  • uveďte všechny detaily snu, jako je scéna, kde se děj odehrává, barvy, zvuky, předměty, osoby, zvířata, věci, činnosti
  • zapomeňte na jakékoli „přikrášlování“, překrucování či domýšlení
  • zapište si též pocity, které jste ve snové hře prožívali
  • poznamenejte si celkovou náladu snu, která ve vás zůstala po probuzení
  • pozor své sny nikdy „nevylepšujte“

Až si text snu zapíšete, poznamenejte si pod něj také své aktuální životní souvislosti, které vás v prvních chvílích ve spojitosti s příběhem snu napadnou. Nezapomeňte, že ve snu jsme my sami vším, že sen je mnohovrstevný a mnohoznačný. Neboť to, co si po probuzení zapisujeme do deníku snů, je jen jakási zpráva o snu, “fasáda“ snu, za níž se skrývá skutečný obsah, význam a poselství snu.

Druhý krok – příprava analýzy snu

Poté si najděte chvilku času a klidu na druhý krok, kterým je příprava na analýzu snu. Pokud jste hodně materiální, nejprve odpojte levou hemisféru pomocí jógových technik. Probudíte tak intuici a pravou hemisféru, která pracuje s imaginací, obrazy, asociacemi, podobenstvím a prožitky, a vy se budete moci lépe na sen napojit.

Vezměte zaznamenaný text snu a barevně si odlište podstatná jména (osoby, zvířata, předměty), přídavná jména (zejména barvy), citoslovce (zvuky, slova, řeč). Slovesa (činnosti) ponechejte stranou. Připravte se další krok.

Třetí krok – použití techniky volných asociací

Třetím krokem je použití techniky volné asociace ke každému vyznačenému slovu. Vždy se zeptejte sami sebe “co pro mě znamená“ konkrétní vybrané slovo z vašeho snového záznamu. Jaká další slova se ihned vybavují, když pomyslím na vybrané slovo, když si jej představuji? Nebuďte překvapení, když se vybaví více asociací.

Pojďme si to ukázat na slově „most“. Zkuste se nyní ve čtení zastavit, zavřete oči a představte si most. Jaký most se vám vybavil? Možná je to nějaký most z dětství nebo most přes který jste nedávno šli anebo Karlův most. A pak si uvědomte, co vás v souvislosti s touto představou „vašeho mostu“ napadá, jaká slova přicházejí, jaké pocity. A tyto volné asociace si napište pod vaše slovo most.

Je třeba mít na paměti, že každému se při představě mostu vybaví něco jiného. Mě se např. při představě mostu vybaví: překlenutí dvou břehů, přechod z jedné strany na druhou. Ale ve volných asociacích je třeba pokračovat dále do hloubky. Řeknu si, co pro mě dále znamená překlenutí dvou břehů a přechod z jedné strany na druhou? A já si odpovím: nové začátky. Teprve nyní jsem se dostala k tomu, co v mé osobní rovině znamená slovo „most“. U mě tedy most rovná se nové začátky.

Zkuste se nyní vrátit zpět k vašemu seznamu asociací ke slovu most, uvolněte se a pokuste se nad mim znovu zeptat, co pro vás znamenají, obdobně jako já. Nechte přicházet slova, obrazy či pocity. Objevíte tak vaši osobní symboliku slova most, která platí jen a jen pro vás, pro nikoho jiného! A to je jen jedno slovo z celého vašeho záznamu snu. Takto si rozeberte všechna jednotlivá podtržená slova ze snového textu.

Čtvrtý krok – doplnění osobní symboliky do záznamu snu

Nakonec přistoupíte ke čtvrtému kroku. Vrátíte se zpět k základnímu textu vašeho snu a za jednotlivá vyznačená slova doplníte své nově nalezené individuální osobní symboly, tak jako jsem to udělala já v případě mého snu „Most“, který naleznete…(?). Slovesa zůstanou, tak jak jsou.

Některá slova mohou mít archetypální význam, stejně tak i některé známé symboly, které není nutné tlumočit na osobní rovině. Věty je třeba vhodně gramaticky poupravit ve smyslu skloňování apod.  Poté zkuste přečíst „překlad“ vašeho snu.

Pátý krok – nalezení poselství snu

Nakonec přistupte k poslednímu kroku, a to nalezení vlastního poselství snu pro váš osobní život. Překlad snu si znovu přečtěte třeba i několikrát a nechejte jej na sebe působit. Pokuste se napojit na nový text snu co nejvíce.

Co vám říká mezi řádky? Jaké vyvolává emoce? Co vás k „překladu snu“ dalšího napadne z vašeho osobního života? Mějte na paměti, že poselství svého snu můžete pochopit jen a jen vy. Možná, že ve vás něco za rezonuje, něco vám dojde a přijde „aha efekt“. A to je přesně to, co mělo chtěl sen sdělit a co chce ve vašem životě žít. Tuto práci za vás neudělá ani psychoanalytik. Ten vás jen směřuje a vede.

Tak vidíte, své sny můžete rozuzlit sami. Pokud pochopíte význam a poselství svého snu, zažijete pocit uspokojení, uvolnění a svobody. Již není třeba nic vysvětlovat, pojmenovávat či objasňovat. Už víte, jak kráčet svým životem…

Příště se podíváme na symboliku snů pro všední dny. Do té doby vám přeji úspěšné vstupy za bránu mysli a odhalování tajemných poselství vašich snů.

Techniky výkladu snů jsou také součástí celoročního kurzu Spiritualita a sebepoznání.

Napsáno pro časopis Jóga DNES (2021)