Videotéka

Příběh jedné jógové online videotéky…

Projekt jógové videotéky vznikl v roce 2020, kdy doba lockdownů a zavřených studií, vyžadovala cvičení „na dálku“. Tehdy se zrodila moje myšlenka založit jógovou video knihovnu, kde by si uživatelé mohli vyhledat jógové lekce dle své „chuti“, podle své pokročilosti, oblíbeného stylu jógy či lektora, a mohli si zacvičit doma, když nemůžou do studia.

Tehdy jsem si řekla, že bylo by škoda nahrávky online lekcí na zoomu „zahodit“. A tak se postupně všechny lekce začaly natáčet s vědomím, že budou součástí nové videotéky. Všichni zúčastnění si dali opravdu záležet. Zakoupila se kamera, mikrofony a další technika, lektoři se pečlivě na každou lekci připravovali, vznikl nový web moje.spirityoga.cz pro pohodlný přístup ke cvičení z domova. Každá nahrávky pak prošla nejprve mojí kontrolou, následně zpracováním profi střihače, který je upravil a zabalil do „košilky“, a pak nastalo ukládání jednotlivých lekcí do archivu videotéky na moje.spirityoga.cz.

Všechny videa jsem poctivě shlédla, napsala k nim text, našla vhodné ilustrativní foto, lekci uložila na vimeo, a vše poté nahrála na naše webky. Dalo to hodně práce, ale bylo příjemné tvořit něco nového v době, kdy jsme nemohli téměř nic. Když jsem se po čase zpětně na videa podívala, byla jsem spokojená. Z hlediska obsahu jsou tam skutečné „perly“ z jógové praxe. Ať už jsou to zajímavé sestavy či vysvětlení dechových technik, krijí, popis muder, či inspirativní meditace, afirmace a mantry. Mám z tohoto „miminka“ skutečnou radost. Dalo základ jógové videoknihovně, která se může do budoucna dále rozvíjet a růst.

Nyní knihovna obsahuje přes 200 video lekcí jógy. Některé byly také nahrány ve spolupráci s produkcí Videozor. Věřím, že každý si v ní určitě najde to své. Objevíte zde různé varianty sestavy Pozdrav Slunci či Pozdrav Měsíci, krátké relaxační sekvence pro uvolnění těla i mysli, klasickou hathajógu, ale i sekvence zdravotní, detox, jin či restorativní jógy. Na své si přijdou i milovníci dynamičtějších a silových stylů jógy, jako je power či vinyása jóga. Navíc každá lekce obsahuje úvodní koncentrační a dechové techniky a v závěru relaxaci či meditaci. Takže si klidně z hodinové lekce můžete vybrat jen její začátek nebo konec.

Knihovna je opravdu pro každého, jak začátečníky, tak pro déle praktikující, ale též pro lektory jógy, kteří zde mohou najít náměty pro sestavení svých lekcí, inspiraci pro meditační, dechové a další techniky. Některá ukázková videa jsou zdarma, a navíc každá nahrávka má volně přístupných prvních pět minut lekce. Myslím, že je toho opravdu hodně, co vám může videoknihovna nabídnout!

VSTUPTE DO SVĚTA JÓGY

Jak používat videotéku

Návod