„Meditace je klíč, jímž otevíráme bránu tajemství existence.“
Osho

O meditaci se často hovoří, hodně píše, ale ne každý ví co meditace ve skutečnosti je, k čemu slouží, jak funguje, a že meditovat lze mnoha způsoby. Většina lidí má meditaci spojenou s východními naukami, jako nějaký stav transu, jako něco co je vhodné jen pro zasvěcené či buddhistické mnichy. V dnešním moderním a informacemi přehlceném světě je však tato prastará technika pro běžného člověka více než potřebná, neboť meditace je potravou duše. Meditace vede k uvolnění mysli. Meditace je stav klidu, vyrovnanosti, pasivity, oddanosti, nicnedělání a tichého usebrání. Sanskrtský termín pro meditaci je „samádhi“, což znamená duševní rovnováha, soustředění. Latinsky „meditatio“ znamená rozjímání. Meditovat znamená obrátit pozornost do sebe, ke svému já. Směřovat k vnitřnímu klidu a vyrovnanosti. Být tady a teď, v přítomném okamžiku a vnímat realitu takovou jaká je.

Meditace napomáhá nejen ke zklidnění, jak se všeobecně interpretuje, ale zejména umožňuje sebepoznání. Pomůže nám vyprázdnit obsah našeho vědomí, které je většinou zaneřáděno spoustou zbytečných myšlenek. Zavede nás k našemu podvědomí, kde poodhalí skryté obsahy a rozpustí je.

Dle vědeckých výzkumů může meditace napomáhat snižovat krevní tlak, odstraňovat poruchy usínání, zlepšovat symptomy žaludečních vředů, astmatu, alergií, bolesti hlavy, akné, nadváhy, napětí, zmírnit náchylnost k infekcím apod.

Při meditaci dochází ke změnám vědomí. Vědomí se více otevírá, prohlubuje, rozšiřuje a my můžeme rozpoznat a prozkoumat netušená zákoutí svojí mysli a duše. V pocitu jednoty a sounáležitosti pak mizí obavy, strachy, a my jsme schopni přijmout věci tak jak jsou. Dochází k harmonii mezi vědomím a podvědomím, mezi tělem, srdcem a myslí.

Běžně známé stavy vědomí jsou bdělost, spánek a snění. Meditace se děje v jiné úrovni, při transcendentální stavu vědomí, kdy je vědomí svěží, ale v mozku přitom probíhají stavy podobné snění. Mohou za to tzv. mozkové vlny Alfa, jejichž aktivita se při meditaci zvyšuje. Vlny Alfa se konstantně šíří do centrálních a frontálních oblastí mozku, kde zasahují nejen dominantní levou hemisféru, ale synchronně i hemisféru pravou. Díky tomuto jevu dochází při meditaci k vyrovnání obou hemisfér, k uvolnění překážek uvnitř naší mysli, ke schopnosti vnímat, řešit a překonávat problémy. To vše v bdělém stavu.

Jak často a kdy praktikovat meditaci? Meditovat je vhodné hlavně pravidelně. Doporučuje se meditovat dvakrát denně, nejlépe ráno či v podvečer, a to po dobu 20 min. Ale pro začátečníka je jakékoli zastavení a uklidnění mysli, byť jen na chvíli, významné. Před meditací není dobré příliš jíst a kouřit. Pro meditaci je důležité najít si vhodný prostor, kde nebudeme nikým a ničím rušeni. Meditaci podpoří atmosféra svíček, vůní či vhodné hudby. Meditovat lze i ve stoje, ale nejlépe v sedě či v leže. Před meditací je vhodné uvolnit tělo a zklidnit dech. Poté praktikujeme vlastní meditaci.

Meditačních technik je několik. Nejznámější jsou meditace zklidnění (koncentrace na dech; „prázdnotu“, bez myšlenek a obrazů; na předmět), a meditace vhledu (sebe-dotazování, vizualizace).