Technika devět očistných dechů

Článek doplňuje šestý díl seriálu o spánku, snech a snění.

Tibetská jóga spánku a snu zahrnuje mimo jiné zklidnění organismu a mysli před vlastním usnutím, tak aby sny mohly volněji přicházet. Vedle mnoha technik mistr Tenzin Wangyal Rinpočhe doporučuje ve své knize Tibetská jóga snu a spánku práci s dechem, techniku devíti očistných dechů. Pojďme se na tuto praxi společně podívat…

Technika devět očistných dechů

Posaďte se do některého z meditačních sedů. Představte si střední modrý kanál, který vede vzhůru středem těla až na temeno hlavy. Dále dva boční energetické kanály, bílý (negativní energie; ženy nalevo, muži napravo) a červený (pozitivní energie; ženy napravo, muži nalevo), které jsou se středovým spojeny v oblasti deset centimetrů pod pupkem. Odtud vedou po jeho bocích vzhůru, pod lebku, kde se stáčejí a za očima klesají do jednotlivých nosních dírek. U žen bílý levý kanál do levé nosní dírky. U mužů naopak.

První tři dechy: Ženy nádech pravou dírkou (červený kanál), výdech levou dírkou (bílý kanál). Muži prodýchávají dírky naopak. Celkem třikrát. Při každém výdechu si představte, jak v podobě modrého světla z bílého kanálu odcházejí všechny potíže související s mužskou silou, onemocnění pojící se vzdušnou silou, překážkami z minulosti.

Druhé tři dechy: Vše provedete na druhou stranu. Ženy nádech levou nosní dírkou, výdech pravou. Muži naopak. Celkem třikrát. Při každém výdechu si představte, jak v podobě růžového světla z červeného kanálu odcházejí všechny potíže související s ženskou silou, onemocnění pojící se se žlučí, překážkami z budoucnosti.

Třetí tři dechy: muži i ženy stejně. Levou ruku hřbetem vložte do pravé dlaně do klína. Oběma nosními dírkami nadechněte ozdravné zelené světlo bočními kanály dolů k místu pod pupkem a s výdechem si představte stoupající energii středovým kanálem vzhůru, vystupující otvorem na temeni hlavy v podobě černého kouře, který odnáší veškeré zárodky nemocí související se zahleněním a překážkami v přítomnosti.

Poloha při spánku

Ta je také důležitá. Tibetská nauka jógy spánku uvádí, že muži by měli spát na pravém boku a ženy na levém. Důvodem jsou tři energetické kanály vedoucí podél páteře vzhůru. Bílý kanál (u mužů vpravo, u žen vlevo) je kanálem negativních emocí.

Pokud ležíme na straně bílého kanálu, pak jej svojí tíhou „přivíráme“ a naopak uvolňujeme červený kanál moudrosti (u mužů vlevo, u žen vpravo), který naopak vede energii pozitivní. Díky tomu jsou pak naše sny jasnější a lépe se s nimi pracuje.

Cílem je „probudit“ středový modrý kanál jímž proudí energie prvotního bdělého uvědomění, když jsme ve stavu mystické zkušenosti, hluboké blaženosti a prázdnoty.

Výuka spánkové hygieny je součástí celoročního kurzu Spiritualita a sebepoznání a také vedených meditačních setkání s názvem Léčivá meditace.

Napsáno pro časopis Jóga DNES (2020)