Symbolika snů do všedního dne

Pátý díl seriálu o spánku, snech a snění, aneb když sen a duše promlouvá…

„V tmavých jeskyních našich myslí sny stavějí svá hnízda z pozůstatků dne,“ Thákur

V minulých dílech našeho seriálu jsme si objasnili důležitost spánku, jak a kde sny vznikají, jaké druhy snů nás mohou potkat, jak si sny zapamatovat, jak si vést deník snů, jak přistoupit k výkladu snů a jak pochopit jejich poselství.

Také již víme, že základem snů jsou naše vnitřní obrazy. Ve čtvrtém díle jsme si ukázali výklad těchto obrazů pomocí techniky volné asociace a osobní symboliky. Vedle individuální roviny se ale ve snech často objevují všeobecně známé nadosobní symboly a psychické praobrazy, tzv. archetypy. A právě o nich si dnes budeme povídat …

Symboly

Ve čtvrtém dílu upozorňujeme na to, že symbol je nejpůsobivějším projevem lidské duše. Jeho pochopení pro nás znamená přiblížení se k mystériím života a rozuzlení našich snů. Co ale je a co není symbol? Existuje rozdíl mezi symbolem a znakem.

Zatímco znak je označením pro něco, symbol je významem něčeho. Např. Marlyn Monroe je symbolem sexappealu, ale obrázek panenky na WC je znakem. Adam a Eva jsou symbolem lásky a obrázek srdce v čekárně u lékaře je znakem pro kardiologa.

Symbol ÓM je znakem absolutna a sjednocení, ale logo jakékoli firmy je vymyšleným znakem. Můžeme konstatovat, že znak je jednoznačný a konkrétní, ale symbol je mnohoznačný a mnohovrstevný.

Symbol ztrácí svou, aby se tak řeklo, magickou nebo chcete-li vykupitelskou moc, jakmile se ukáže, že ho lze rozluštit. Účinný symbol proto musí mít nenapadnutelnou kvalitu. Musí to být co možná nejlepší výraz právě platného světového názoru, jehož smysl se vůbec nedá překonat, dále musí být natolik vzdálen možnému chápání, že kritickému intelektu chybí veškeré prostředky k tomu, aby jej mohl účinně rozluštit, a konečně jeho estetická forma musí přesvědčivě vycházet vstříc citům, takže se proti němu nepozvednou ani emotivní argumenty. (C. G. Jung)

Pochopit znak je jednoduché, jeho konkrétní význam je všeobecně znám. Objasnění symbolu je složitější. Symbol má širší „nevědomý“ obsah, který není nikde přesně definován, a navíc přesahuje možnosti lidského chápání. Jeho pochopení totiž závisí na intuici, schopnosti vhledu a osobní zkušenosti jednotlivce. Dokáže v sobě spojovat nejrozmanitější jevy do jednoho celku. Jak již bylo v našem seriálu uvedeno, symbol je zhuštění psychické zkušenosti, psychického dění, do jednoho obrazu.

Jeho síla spočívá v podobenství, kdy osloví mnoho vrstev naší duše. Tato podobenství nelze uchopit zúženým rámcem intelektu, ale pouze obrazotvorností a intuitivním vhledem pravé hemisféry. Obdobným způsobem fungují též mantry. Jsou zhuštěnými informacemi, jenž ukrývají mystické učení, dokonce celé spisy, vložené do rytmického kódu.

Pokud budeme hledat práci se symboly v jógové praxi, pak ji zcela určitě nalezneme při vizualizaci, řízené imaginaci či jóga nidře. Tento druh meditace je vlastně cestováním fantazií, obrazy a sny. Každé slovo lektora, který nás provádí, spouští vlnu asociací a hru mozku. Naše vnitřní obrazy vyplouvají na povrch z podvědomí či hlubokého nevědomí, podobně jako ve snech. Je to další způsob, jak číst ve svém vnitřním horoskopu, plánu své duše a knize svého života.

Základní symboly

  •      Země, Nebe
  •      Slunce, měsíc, hvězdy, vesmír
  •      Voda, moře, oceány
  •      Hory, skály, výšky
  •      Údolí, propasti, jeskyně, hloubky
  •      Potok, řeka, vodopád, jezero, studánka
  •      Ptáci, zvířata
  •      Les, stromy
  •      Louka, květiny
  •      Cesty, cestičky, silnice
  •      Zahrada
  •      Dům
  •      Automobil, další vozidla
  •      Matka, otec, dítě
  •      Žena, muž
  •      Rodina
  •      Kruh, trojúhelník, kříž

Pojďme tedy nalézt osobní význam symbolů uvedených v tabulce. Pokuste si ke každému symbolu poznamenat, co vás napadne, když na dané slovo, symbol, pomyslíte? Zaznamenejte vše, co se z mysli vynoří. Položíte základ svému vlastnímu „snáři“, který můžete postupně upřesňovat, a který může být součástí vašeho snového deníku. Mimochodem, už jste si do něj zapsali nějaký sen? Nutno podotknout, že tento osobní snář se může v čase trochu proměňovat, a to dle potřeb vaší osobní transformace a individuační cesty.

Archetypy

Vedle osobní symboliky existují symboly kolektivní, zvané archetypy. Pojem archetypu definoval zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung. Dle něj se jedná o instinktivní vzorce chování obsažené v kolektivním nevědomí, a tedy i v každém jedinci. Samotný archetyp, lépe řečeno „archetypální princip“, je podle Junga nezjevený, přesto má obrovský vliv na vnitřní psychický život člověka. Představme si to na přítomnosti kyslíku v ovzduší. O jeho existenci víme, přestože jej fyzicky nevidíme a nemůžeme si na něj sáhnout. Jeho účinky jsou však pro nás naprosto zřejmé a zjevné.

Stejně tak můžeme chápat i podstatu archetypů. Jsou to univerzální nadčasové vzorce energie, které silně formují náš život, přestože jsou „neviditelné a nepopsatelné“. Jsou to duševní síly, které „chtějí žít a být brány vážně“. Pokud jim nevěnujeme pozornost, najdou si v našem životě „scénu“ a způsob, jak se projevit. Když jim nenasloucháme, opakovaně se pak „vracíme“ do stále stejných situací či vztahů, dokud nepochopíme, jaká energie, jaký archetyp, potřebuje v naší psyché a životě být naplněn.

Ve snech se archetypické symboly objevují v důležitých životních etapách, v době osobního vývoje a transformace. Jsou to právě ty „velké“ archaické sny, které se podobají pohádkám a mýtům.

Archetypy jsou jako koryta řek, které opustila voda, po době blíže neurčené je však může znovu vyhledat. Archetyp se podobá starému vodnímu toku, jehož vody života tekly dlouho a hluboce se vryly do země. A čím déle se toho směru držely, tím je pravděpodobnější, že se tam dříve či později znovu navrátí. (C. G. Jung)

Vlastní princip archetypu nelze pojmout logikou, rozumem, slovy. Projevit se může skrze symboly, prastaré obrazy, pravzory, podobenství, uložené hluboko v našem nevědomí. Řeč archetypů je řečí lidstva. Jung říká, že “…jsou to kondenzáty tisíciletých zkušeností z boje o přizpůsobení a existenci lidstva“. Nedají se popřít ani zneškodnit. Rodíme se s nimi v našem nevědomí.

A naším úkolem je objevit, které archetypy nám „vládnou“ a naučit se s nimi žít v souladu. V průběhu tisíciletí byly tyto nezjevné archetypické principy personifikovány, a právě díky těmto podobenstvím a představám jim rozumíme. Princip archetypu se jako vzorec reality nemění, mění se jen jeho ztvárnění, dle prostředí a doby v němž vzniká. Každý archetyp tak v sobě nese něco z mýtů, lidových pohádek a kulturních legend. Díky tomu snáze „chápeme“ základní obsahy těchto psychických praobrazů.

Dva nejznámější archetypické principy jsou Ánima a Ánimus. Dalším ze známých archetypů je princip „hrdiny“. Určitě znáte mnoho pohádek o nebojácném princi a jeho boji s drakem, báji o Achilleovi či Herkulovi, anebo příběh o králi Artušovi. Hrdina musí vykonat nebezpečné úkoly, zápasit s monstry, projít porážkou a padnout na dno, aby se následně mohl znovuzrodit. Je to cesta zrání vědomí člověka. Hrdinské postavy se objevují i v novodobých filmech jako je Batman, Spiderman a další. Všechny příběhy mývají společné: zázračné zrození do skromných poměrů, sebe objeveni nadpřirozených sil, vzestup věhlasnosti a moci, úspěšný boj se zlem, končící hrdinskou smrtí sebeobětováním nebo i zradou. Jsou zde zjevné principy: překonání sám sebe, objevení božských možností v lidském životě, ochrana dobra proti zlu, sebeobětování za nový budoucí život.

Podobně bychom mohli analyzovat další archetypy jako je dobrodruh, kráska, pečovatel, dokonalá matka, babička, mudrc, čarodějka, léčitel, král a královna, šašek, poustevník, rebel, mág, dítě a jiné. Oslovuje vás některý ze zmiňovaných principů nebo víte o nějakém dalším? Zkuste si jej popsat, rozebrat a najít jeho podstatu v dostupné literatuře či na internetu. S vědomím toho, že to, co se nás dotýká, se nás také bytostně týká!

Každý archetyp nás totiž svým principem formuje ať vědomě či nevědomě, ať chceme či nechceme. Některý na nás působí více a některý méně. Objasnění dominantních archetypálních sil v naší psyché je cesta k poznání sebe sama, k harmonickému životu a vnitřní spokojenosti.

Jak hledat?

Archetypální témata v nás mohou ožít nejenom v našich snech, ale též prostřednictvím umění, čtení knih, sledování filmů, nebo při běžné komunikaci ve vztazích. Zkuste se v následujících dnech zaměřit na to, co s vámi rezonuje, co vás osloví, co se vás dotýká příjemně anebo naopak co je vám protivné? Zamyslete se nad tím, jaká témata, situace, překážky a typ lidí se ve vašem životě neustále opakují a znepříjemňují vám život?

Zkuste objevit „své osobní archetypy“. Vzpomeňte na svoji oblíbenou pohádku z dětství. Tu, kterou jste často slýchávali, četli nebo pouštěli v televizi. Jací jsou hlavní hrdinové, jaké mají vlastnosti a trable, a jak je nakonec překonají? Možná se při této vzpomínce dostaví „aha efekt“ a vy nahlédnete hlouběji do svého nitra a pochopíte část mozaiky vašeho života.

Téma symbolů a archetypálních obrazů, nejen ve snech, je značně rozsáhlé a nelze jednoznačně uchopit. Výklad symbolu záleží na individuálním přístupu snícího a každý archetyp může mít mnoho variant a zabarvení. I z tohoto důvodu nenajdete jednu ucelenou publikaci o archetypech a symbolech, kde byste se mohli inspirovat. Zřejmě by to bylo dílo objemné a přesto neúplné.

Existují však na českém trhu knihy, které se archetypům a symbolům dílčím způsobem věnují. Zkuste hledat. „Když je student připraven, kniha se dostaví“. Sledujte filmy, např. ruská pohádka Mrazík je archetypy přímo protkána nebo Pán prstenů.

S archetypy a symboly také pracuje astrologie či tarot. I to je cesta. Čtěte před spaním pohádky, řecké báje a pověsti, mýty a historické příběhy, které vás přitahují. A nechte přijít „velké“ sny se snovými archetypálními obrazy. Nezapomeňte si je zapsat do deníku snů a hledat podstatu poselství. A příště se můžete těšit na poslední díl našeho seriálu, věnovaný tibetské technice „Jóga spánku a snů“…

Poslechněte si audio verzi článku na mém YouTube. Techniky výkladu snů jsou také součástí celoročního kurzu Spiritualita a sebepoznání.

Napsáno pro časopis Jóga DNES (2021)