Jóga spánku a snu

Šestý díl seriálu o spánku, snech a snění, aneb hledání odpovědí.

„Sny jsou stínem skutečnosti. Všechno, co existuje a co se děje, se nachází také ve světě snů. Jsou tam všechny odpovědi.“ (Marlo Morgan)

Náš seriál o spánku, snech a snění se pozvolna chýlí ke konci. Nyní nám zbývá vše, co jsme se dozvěděli, uvést do praxe. A objevit umění „žít své sny“. Jak řekl zen buddhista Vlastimil Marek: „Čtením o koláči, se nenajíš“. A jak známo samotná cesta je cíl! V našem posledním díle se zaměříme na starou tibetskou techniku „jóga spánku a snů“. Techniku, jak naprogramovat mysl před spaním a ve snech nalézt odpovědi na své otázky.

Spánek je nedílnou součástí našeho karmického života

Doposud jsme se věnovali rozzuzlení našich snových obrazů prostřednictvím různých technik práce s vnitřními představami. Věnovali jsme se tedy tomu, co „samo přicházelo“ do našeho snění. Tentokráte se posuneme od „pochopení“ těchto obsahových témat k jejich dopadům na formování našeho vědomí, nevědomí a karmy.

Podle buddhismu s každou reakcí, s každým činem, zaséváme semena své karmy. Jakákoli naše reakce, ať už vnější či vnitřní, na situace kolem, zanechává v naší mysli stopu. To jsme si objasnili i v druhém díle na analogii vnitřního archiváře, který ukládá vše, co jsme kdy prožili, slyšeli a viděli, do snového archivu vzpomínek. Také jsme uvedli, že tento archiv nelze zničit, pouze přeskládat, přepsat, přerámovat.

Nyní je však důležité uvědomění, že zápis karmických stop vznikne ať bdíme či spíme. Hněv, žárlivost, strach, odsuzování, odpor, potlačování, to vše se zapisuje v mysli a vytváří negativní karmu. A to i ve spánku! Je-li tomu tak, pak pozitivními reakcemi, jako je soucit, tolerance, respekt, bezpodmínečná láska, můžeme naopak vytvořit pozitivní karmické stopy. A protože třetinu svého života prospíme, i spánek je nedílnou součástí našeho karmického života a sebe transformační cesty.

Co kdybychom se pokusili „ovlivnit“ to, co se nám zdá?

Mohli bychom tak vytvářet nejen pozitivní karmu, ale též hledat odpovědi na konkrétní otázky týkající se našeho života a sebepoznání. Zdá se vám to nemožné? V šamanské praxi je zcela běžné, že lidé chodí za šamanem pro poselství jeho snu.

Ve východních naukách, jako je buddhismus, se guruové ve snech cíleně obrací k božstvům, bódhisattvům, ochráncům, duchovním mistrům, pro nalezení odpovědí, ale i pro předání „učení“ dané tradice, nebo dokonce pro věštění budoucnosti. Tyto praktiky se v Tibetu provádějí už po staletí.

Stará tibetská technika „jóga snu a spánku“ ovšem předpokládá určitý stupeň sebepoznání a bdělosti. Spočívá v celodenní přípravě prostřednictvím meditace a kontemplace, ztišení před vlastním spánkem díky koncentračním technikám a v cíleném vedení prány čakrami a hlavními energetickými kanály. Dále pak ve „spojení“ s duchovním mistrem a formování záměru, který chceme ve snu objasnit. Poté následují čtyři „spánková cvičení“, během nichž provádíme konkrétní dechová a vizualizační cvičení před usnutím a pak každé dvě hodiny se cíleně budíme, abychom tato speciální cvičení mohli provádět a následně opět upadat do spánku a snít sny.

Celá technika je podrobně popsána a objasněna v knize „Tibetská jóga snu a spánku“ od mistra dzogčhenu Tenzina Wangyala Rinpočheho. Technika se učí pod vedením učitele a pro nás „obyčejné smrtelníky“ je časově i jinak náročná. Pojďme si ale z této nauky vzít alespoň pár jednoduchých cvičení a praktických postupů do běžného života.

Bdělá pozornost v průběhu dne

Nemusíme připomínat, že naše myšlenky ovlivňují naše prožívání. Čím více si uvědomujeme, na co myslíme a jak smýšlíme o situacích a lidech kolem nás, tím větší máme šanci své emoce zvládnout. Když zvládneme emoce, náš život se stává harmoničtější a pokojnější. Chceme-li aby náš spánek byl kvalitní a probíhala při něm regenerace našeho organismu, pak i celý den by tomu měl odpovídat.

Základem jógy je pěstovat bdělou pozornost k sobě samotným. Uvědomovat si svá slova, myšlenky, činy i emoce. Jednoduché to určitě není. Každou sekundu našeho života totiž v našem mozku probíhají procesy, které zaznamenávají, vyhodnocují a ukládají vnější i vnitřní děje, ať už vědomě nebo nevědomě.

Alespoň z části se ale můžeme pokusit o techniku „pozorovatele“ a ptát se: „Kdo se nyní ve mně hněvá, kdo se ve mně raduje, kdo nyní křičí, kdo se ve mně usmívá…“. Přestat se ztotožňovat, klást odpor a ulpívat na čemkoli. Neboť to, co se nezdaří během dne, musíme očistit před spánkem a ve svých snech.

Očista mysli před spánkem

Jak jsme několikrát zdůraznili, v průběhu dne „posbíráme“ mnoho „zápisů“ do archivu vzpomínek. Některé záznamy jsou emočně tak silné, že nás zcela pohltí a my na ně nemůžeme zapomenout ještě večer. Proto je důležité před ulehnutím nesledovat televizi, nepracovat na počítači, nečíst zprávy na mobilu, neřešit partnerské či rodičovské vztahy apod.

Udělejte očistu fyzickou a pak se pusťte do očisty mentální. Posaďte se do jakéhokoli sedu pro vás příjemného. Zkuste vybrat nejdůležitější prožitek z dne, nebo i několik, a znovu si je připomeňte, ale jen na chvilku. Ihned poté si tento záznam denní verze prožitku přehrajte tak, jak byste rádi, aby se to bývalo stalo. Tak jak to nyní vidíte s odstupem času.

Pokud se vám např. něco nepovedlo v práci, představte si opak. Jak jste zvládli těžký úkol. Vybavte si to se všemi potřebnými detaily, jak vás kolega pochválil a šéf byl překvapen, a jaký jste z toho měli báječný pocit. Prostě „přerámujte“ negativní stopu, stopou pozitivní. Díky tomu se v mozku spustí příslušné chemické reakce, radosti z úspěchu, pohody, sebepřijetí a klidu v duši.

S tímto naladěním se vám bude lépe usínat a sny, které budou přicházet, půjdou více do hloubky. Podvědomí totiž nebude muset řešit váš negativní zážitek z práce. A bude se moci věnovat jiným, hlubším tématům.

 Zklidnění a utišení před usnutím

Poté co jste očistili svou mysl od negativních emocí, můžete začít s přípravou na jógu spánku. Základem zklidnění nejen mysli, ale i celého organismu je práce s dechem, popř. mudrami. Některé techniky jsme si již doporučovali. Tenzin Wangyal Rinpočhe ve své knize doporučuje cvičení „devět očistných dechů“, které najdete v doplňujícím článku.

Poté bychom si měli představit svého učitele, mistra nebo ochranné božstvo, se kterým se upřímně spojíme ze svého srdce. Tenzin tuto fází nazývá jako „gurujóga“. Možná pro některé z nás je tato fáze mimo naše přesvědčení. Obracet se můžete i k jiným „ochráncům“ mimo jógový svět, božstvům, andělům, totemovým zvířatům, kteří jsou vám blízcí. Pokud „jste napojeni a komunikujete“ se svými předky, i to je možné. Záleží pouze na vás, čemu vy sami skutečně věříte, a co cítíte jako pravdivé a pro vás správné. Ať tak či tak, požádejte o ochranu vaší mysli, vašich snů a vašeho spánku. Nechť vaše vědomí je čisté.

Pro zklidnění také můžete použít jednoduchou techniku „měsíční dýchání“, Chandra Bédhaná, kdy nadechujeme levou nosní dírkou a vydechujeme pravou. Opakujeme 10 – 15x. Stejně tak můžeme zkusit, jak na nás působí dýchání pouze levou nosní dírkou. Tedy nádech i výdech jen v levé nosní dírce, až do zklidnění.

Formulace záměru

Jakmile dokončíme zklidnění a utišení mysli přejdeme k formulaci našeho záměru. V pátém dílu jsem doporučila číst před spaním pohádky, řecké báje a pověsti, mýty a historické příběhy, jenž vás přitahují. A díky tomu nechat přijít „velké“ sny se snovými archetypálními obrazy. Jinými slovy jsme podvědomí „podsunuli“, co se mu má zdát.

Pokud tedy chceme „ovládat“ naše sny je třeba vědět, kam se chceme posunout. Možná pouze toužíme zažít příjemné snění, abychom se ráno probrali do pohody. Pak si před spaním na chvíli představujte své oblíbené místo, moře, les, známou cestu, procházku parkem, nebo jak děláte nějakou svojí oblíbenou činnost, která vás naplňuje.

Také si můžete vyslovit své vnitřní přání, sankhalpu, afirmaci či modlitbu. Zkuste třeba Modlitbu lásky. A několikrát si zopakovat tento záměr pro spánek, a upoutat k němu svoji pozornost před usnutím. Pokud řešíte nějaké téma svého života, nějakou situaci, představte si, jak je již situace vyřešena, a jak ji prožíváte naplno se všemi harmonickými pocity, které se dostavují.

Prostě tvořte svoji realitu! Náš autopilot v mysli nerozeznává, co je a není skutečné, protože „skutečnost“ prožíváme zprostředkovaně skrze naše myšlenky, představy, vnitřní obrazy. Jsme to, na co myslíme!

Začněte žít své sny a snít svůj život…

Poté se uložte ke spánku a nechejte přijít své sny. Nezapomeňte, na kterém boku spíte. Po probuzení si sny zapisujte. Plňte pravidelně svůj deník snů, ať už jsou to sny noční nebo z denního snění. Poznamenejte si i citáty, které vás osloví. Meditujte o jejich poselství, symbolech, archetypech a souvztažnostech k vašemu životu. Začněte žít své sny a snít svůj život…

Výuka spánkové hygieny je součástí celoročního kurzu Spiritualita a sebepoznání a také vedených meditačních setkání s názvem Léčivá meditace.

Napsáno pro časopis Jóga DNES (2020)