Jak najít rovnováhu v čase vánočním

Zůstat v pohodě a nenechat se pohltit vánočním shonem není vůbec jednoduché. Tlak okolí je tak silný, že většina z nás podlehne. A přestože jsme se „dušovali“, že letos napečeme jen tři druhy cukroví, koupíme pouze praktické dárky, nebudeme gruntovat a raději půjdeme na procházku nebo do kina, všechno je jinak. Minimálně deset druhů cukroví na nás kouká z kuchyňské linky, balení spousty dárků nám zabere několik hodin a celý byt se leskne jako ze žurnálu. Anebo taky ne a my máme pocit viny, že to tentokráte nějak nevyšlo…

Jak si tedy uchovat v čase vánočním vnitřní rovnováhu, „vše stihnout“ a ještě z toho mít dobrý pocit? Kde vlastně vzniká to vnitřní pnutí a následně stres? Odpověď je jednoduchá, vše je v naší hlavě. My všichni totiž realitu prožíváme skrze naše vnitřní představy o této skutečnosti, lépe řečeno skrze naše přesvědčení, jak by něco mělo být. A pokud to tak není, máme pocit, že se nám nedaří, že jsme selhali, cítíme se provinile a začíná vnitřní nesoulad. Odtud už je jen krůček do propasti stresu. Na začátku všeho jsou tedy naše myšlenky. A protože jsou naše, pak jsme to my, kdo je můžeme změnit. A právě jóga nabízí velmi mnoho dechových, relaxačních a meditačních technik, které „nosíme s sebou, ať jsme kdekoli. Pojďme spolu vyzkoušet sedm užitečných cvičení pro odplavení stresu, uvolnění těla, mysli i ducha…

1. Mudra času

Pro zastavení vtíravých myšlenek. Usaďte se jakkoli vám bude příjemné. Pokuste se napřímit páteř. Zavřete obě ruce v pěst, pouze palce nechte vytažené ven. Poté k sobě přibližte hřbety pěstí tak, aby vnitřní stranou směřovaly k vašemu solaru plexu či pupíku. Palce nasměrujte nahoru, lokty pokrčte do stran, předloktí srovnejte vodorovně se zemí. Zatlačte mírně hřbety pěstí o sebe, hruď a ramena se více otevřou, páteř se napřímí. Pak jemně spojte bříška palců k sobě.

Pravidelně dýchejte. Prociťte, jak se myšlenky postupně ztrácejí, mysl se vyprazdňuje a dostavuje se „plná prázdnota“. Technika zcela vypne logickou mysl. Takže pokud chcete být mentálně fit, použijte raději další dechové cvičení střídavé dýchání levou a pravou nosní dírkou. 

2. Nádí Šodhána

Pro celkové zklidnění a harmonii. Ve zkříženém sedu nebo jakémkoli jiném sedu protáhněte paže a opřete hřbety rukou na svoje nohy. Na levé ruce spojte bříško palce a ukazováku k sobě, zbylé prsty protáhněte ven z dlaně. Na pravé ruce přiložte bříško ukazováku a prostředníku na dlaň pod druhým kloubem palce. Prsteník, malík a palec vytáhněte ven z dlaně. Přibližte je ke svému nosu a připravte se na dýchání střídavě levou a pravou nosní dírkou.

Nadechněte a vydechněte oběma nosními dírkami. Po výdechu zakryjete palcem pravé ruky pravou nosní dírku a nadechněte levou dírkou. Po nádechu levou nosní dírku zakryjte prostředníkem a vydechněte do pravé. Nadechněte pravou nosní dírkou, po nádechu ji zakryjte palcem a vydechněte do levé. Tím uzavřete jedno kolo.

Pokračujte alespoň deset kol, nádech levou – výdech pravou – nádech pravou – výdech levou. Přitom vnímejte rozdíl v průchodnosti levé a pravé nosní dírky. Uvědomte si postupné vyrovnávání intenzity dýchání v obou nosních dírkách, celkové prohloubení dechu, zklidnění a uvolnění. Technika je vhodná při nastupující panice, trémě a dalších podobných psychických výkyvech.

3. Šivalinga mudra

Pro obnovu energie při vyčerpání. Použijte, kdykoli budete cítit únavu, nespokojenost či vyčerpání. Posaďte se a levou ruku přiložte k pupíku tak, aby dlaní směřovala vzhůru a prsty byly těsně u sebe vyjma palce, který směřuje od vás ven. Pravou ruku sevřete v pěst, přičemž palec nechte vytažený ven. Hřbet pěsti pravé ruky odložte do dlaně levé. V tu chvíli pravý palec směřuje nahoru k vaší hlavě, tak jak vidíte v úvodním obrázku.

Jemně o sebe takto oběma rukama zatlačte navzájem, páteř se více vyrovná a prohloubí se dech. Pozor mudra zvyšuje krevní tlak, pokud ji držíte vysoko nad úrovní žaludku. Pozorujte, jaké vjemy se dostavují. A kdykoli budete mít pocit, že potřebujete více dýchat, udělejte to. Postupně se vše zklidní a dostaví se pocit svěží energie a vnitřní síly.

4. Koánové otázky

Pro ujasnění „priorit“. Koány pocházejí z buddhistické nauky „zenu“. Základem každého koánu je protiklad, protimluv, neřešitelnost rozumovou stránkou mysli. Stačí se zeptat otázkou „Kdo ve mně…?“ a k tomu doplnit to, co vás tíží. Například „Kdo ve mně chce upéct deset druhů cukroví?“, „Kdo ve mně je smutný?“, Kdo ve mně je naštvaný?“, „Kdo ve mně musí uklízet?“ a tak dále.

Posaďte se, ujasněte si otázku. Pak zavřete oči a začněte se na otázku plně soustředit. Třeba si ji vnitřním hlasem neustále opakujte dokola nebo si ji představujte napsanou před vnitřním zrakem. Soustřeďte se na ni tak dlouho, dokud se logická mysl nevyčerpá a dokud nepocítíte příjemné „nic“. A ten nový stav si dostatečně vychutnejte.

5. Čándra bédhaná

Pro uvolnění stresu a lepší spánek. Posaďte se do libovolného sedu, třeba i na židli. Na levé a pravé ruce spojte prsty stejně jako u techniky Nádhí Šodhána. Nadechněte a vydechněte oběma nosními dírkami. Po výdechu zakryjete palcem pravé ruky pravou nosní dírku a nadechněte levou. Po nádechu levou nosní dírku zakryjte prostředníkem a vydechněte do pravé.

Opakujte několikrát vždy nádech levou a výdech pravou nosní dírkou. Vnímejte, jak odchází nervozita a napětí. Dostavuje se celkové zklidnění a příjemný útlum.

6. Psychický dech

Pro uvolnění tělesného a mentálního napětí. Tuto relaxační techniku budete praktikovat spíše v soukromí. Zabere vám jen pět až deset minut. Položte se na záda do pozice mrtvoly, šávásany. Nohy a ruce jsou mírně od sebe a vytvářejí písmeno „A“. Nejprve se uvolněte skrze techniku „očistného dechu“, která spočívá v nádechu nosem a výdechu ústy. Výdech by měl být delší než nádech. Dovolte si chvíli jen tak být a uzemnit se.

Poté přeneste pozornost ke svým chodidlům. Představte si, jak chodidly vtahujete do vnitřního prostoru nohou, podél kostí vzhůru, energii křišťálového světla, a vydechujete ji po celém obvodu nohou, celou pokožkou nohou, ven. Při vizualizaci skutečně nadechujte a vydechujte nosem. Tento dech proveďte sedmkrát.

Poté stejným způsobem prodýchejte ruce. Nadechujte dlaněmi do celého prostoru rukou vzhůru a vydechujte celou pokožkou rukou ven. Opět prodýchejte sedmkrát.

Pozornost následně přeneste ke kostrči a nadechujte páteří energii světla vzhůru a vydechujte ji podél páteře naopak dolů. Proveďte takto sedm dechů.

Nakonec sedmkrát nadechněte celým povrchem těla energii světla dovnitř a vydechněte zpět ven. Po dokončení si vychutnejte stav relaxace, celkového zklidnění a osvěžení. Ideálně pak pokračujte technikou vizualizace.

7. Meditace s vizualizací

Představte si svůj ideální vánoční čas. Posaďte se pohodlně do křesla nebo klidně uložte na pohovku. Zkuste uvolnit tělo několika očistnými dechy, které jsme si představili u techniky „psychického dechu“. Pak si ujasněte zcela mentálně, jak byste si ideálně přáli prožít vánoční čas, bez ohledu na možnosti, které reálně v životě máte. Co byste dělali nejraději, kam byste šli, co by vás potěšilo, kde byste byli, kdo by tam byl s vámi, jak byste se cítili, a co byste si z hloubi duše přáli?

Pak zavřete oči a začněte snít. Představte si svůj ideální vánoční čas ve všech detailech, barvách, zvucích či pocitech. Ponořte se naplno do představ a začněte tvořit vlastní vánoční „film“, ve kterém hrajete hlavní roli právě vy. Prožijte záblesky inspirace, nechte k sobě přijít příjemnou atmosféru Vánoc dle vašeho vnímání reality. Vytvářejte pozitivní představy, totiž pozitivní pro vás.

Protože to nač myslíme, tam jde naše energie, a to se pak děje. V tomto smyslu jsme pánem svého života. Jsme to my, kdo tvoří naše představy, které se pak proměňují v reálné činy. Svůj ideální vánoční čas si poté můžete zapsat do deníku, nebo nakreslit a vystavit na lednici anebo vystřihnout inspirativní obrázky podobné vašim představám z časopisů a vlepit do diáře. Buďte kreativní a tvořte svoji realitu. Krásný vánoční čas…

Meditační techniky se můžete naučit v celoročním kurzu Spiritualita a sebepoznání. Nebo také na některém meditačním setkání Léčivá meditace ve Spiritcentru.

Napsáno pro časopis Jóga DNES (2023)